Hakkında

Uzaktan Sağlık Eğitim Sistemi Nedir?

USES, Uzaktan Sağlık Eğitim Sistemi’nin kısaltmasıdır. USES, 2006 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı personeline uzaktan eğitimler sağlamak amacı ile uzaktan eğitim teknolojilerinden yararlanılarak oluşturulmuş bir elektronik eğitim sistemdir.

Temel hedef personelimize fırsat eşitliği sağlayarak, zaman ve mekâna bağlı olmadan bakanlık düzeyinde ihtiyaç duyulan kurum içi eğitimlerin verilmesini sağlamaktır.

USES yazılımsal ve sistemsel olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde geliştirilmiştir. Gerek yazılımsal, sistemsel, teknolojik; gerekse eğitim portfoliosu olarak gelişimini devam ettirmektedir.

Sistem, Sağlık Bakanlığı veri merkezi - data center da yer alan sunucularda 7/24 çalışacak biçimde tasarlanmıştır. Bu sistem, uzaktan eğitim sistemlerinin uluslar arası standartları olan AICC ve SCORM uyumluluğuna sahip olacak şekilde geliştirilmiştir.

Senkron eğitimlerde USES, öğretim üyesi ve öğrenciyi sesli ve görüntülü ortamda buluşturmaktadır.

Yaygın olarak kullanılan asenkron eğitimlerde ise kursiyerlerimiz SCORM, AICC uyumlu etkileşimli, elektronik derslerini takip edebilmekte, eğitim sonunda elektronik sınava katılbilmekte, sınavdan başarılı olan kursiyerler eğitime yönelik başarı belgelerini veya katılım belgelerini alabilmektedir.

Kursiyerlerimiz gerektiğinde belgelerini diğer kurumlara sistem üzerinden elektronik olarak ibraz edebilmektedir.